Sügelus lemmikloomal — mida teha?

15. veebruar. 2021, dr. Tiina Toomet

Lemmikloomadel esineb kaunis sageli sügelust tekitavaid nahahaigusi. Peamisteks põhjusteks on välisparasiidid ja erinevad allergiad. 

sügelus lemmikloomal

Kui põhjus on parasiitides

Parasiitidest põhjustatud sügelusega kaasneb iseloomulik muster:

 • Sääseallergia – ninaselg, kõrvalestad kassil. Koeral kõrvadel ja ninal hõredam karv. Mesilase nõelamise või sipelgahammustuse tagajärjel võib tekkida eosinofiilne furunkuloos näos, kus tekivad äkki, mõne tunniga punnid ja fistulid.
 • Kirbuallergia puhul on ära kraabitud/näritud selg ja saba ümbrus. Aga sellist klassikalist pilti näeb tänapäeval harva. Pigem esineb kihelus üle terve keha. Kirpude leidmise tõenäosus alla 50%. Peaks kammima vähemalt ½ tundi. 
 • Sügelislestad on koertel kärntõve tekitajad. Esimesed haiguskolded kõrvalestal, kõhu all, küünanukkide piirkonnas ja jäsemetel. Kassil notoedroos – kärnad peapiirkonnas ja kõrva servadel.
 • Täid on liigispetsiifilised – igal loomaliigil oma. Kinnituvad karvadele. 
 • Kõõmalest – tekitab heiletielloosi. Sügelus peapiirkonnas ja turjal. Haiguse edasi arenedes üle terve keha.  Täiskasvanud loomad ei pruugi sügeleda.
 • Sametlest (Trombicula autumnalis) – tekitab sügelust varvaste vahel ja kõhu all. Eestis üsna haruldane.
 • Pelodera on ümaruss, kes elab väliskeskkonnas. Võib tekitada sügelust kõhu all ja käppadel. Esineb õuekoertel, kel allapanuks põhk või hein. Armastab niiskust.  Noorvormid tungivad nahasse ja elavad karvanääpsus.

Sügelus lemmikul

Sügelus lemmikloomal

Atoopiline dermatiit (tolmuallergia)

Atoopiline dermatiit (tolmuallergia) on pärilik haigus, mille tekkes mängivad rolli mitmed geenid ja keskkonna tegurid.

Atoopiat diagnoositakse enamasti 2-5 aastasel loomal. Võib alata ka 6-7-8 aastaselt, enamasti siiski algab varem, aga omanikud lihtsalt märka.

Tüüpilisemad tõud: SLK, bokser, foksterjer, setterid, labrador ja kuldne retriiver, chow-chow, prantsuse buldog, shar pei, dalmaatslane, mops, bulterjer, inglise buldog, Cavalier King Charles spanjel, JRT, puudel, šoti terjer, väikešnautser, westie, ameerika staffordshire terjer, boston terjer, cairni terjer, lhasa apso, shi tsu.

Allergiatest ei sobi atoopia diagnoosimiseks, sest esineb „atoopia taolist dermatiiti“, millel on tunnused nagu atoopilisel dermatiidil, aga antikehi ei ole.

Atoopiakoertest üle 90% saab hoida kontrolli all.

Toiduallergia/toidutalumatus

Öeldakse nii toiduallergia kui toidutalumatus. Toiduallargia on selline seisund, mis on immunoloogiliselt tõestatud (esinevad antikehad). Toidutalumatuse diagnoos pannake sümptomite alusel.

Toiduallergiat esineb harvem kui atoopiat. Toiduallergia geene ei ole leitud.

Toiduallergia puhul võib loomal olla ka seedetalitluse häireid (roojab sagedamini, rohkem gaase, kõhulahtisus).

Algab varem kui atoopia ja võib tekkida ka täitsa vanal loomal (4 kuud – 14 aastat). 52% koertest alla 1 a, kassidel 50% alla 2 aastat.

Allergeenid: loomaliha, piim, kana, kala ja kõikvõimalikud muud valgud (ka teravilja valgud). Kassidel suhteliselt sama, aga rohkem reaktsioone kalale.

Tabandunud piirkonnad: nägu, kõrvad, kubeme piirkond, jäsemed, lahkliha piirkond, küünarnukid ja kaenlaalused. Võib olla ainult kõrvaprobleem.

Toiduallergiat esineb harvem kui atoopiat. Toiduallergia geene ei ole leitud.

Sügelus lemmikloomal

Harvem esinevad sügelusega kulgevad nahahaigused

 • Kuldse retriiveri ihtüoos – kuiv kõõm ja sügelus.
 • Dermatofütoos (kassihaigus) enamasti ei sügele. Pikakarvalisel kassil küll.
 • Herpesviirus võib põhjustada tunnuseid, mis sarnanevad allergiaga. Vahel nahal haavandid peapiirkonnas (ninaselg). Sügelus vahelduv. Ei pruugi esineda koos respiratoorsete tunnustega.
 • Mõned kasvajad sügelevad – epiteliotroopne lümfoom, mis näeb algul välja nagu allergia. Eksfoliatiivne dermatiit – ketendus ja pigmendi kadu. Mastotsütoom ka väga sügelev. Paraneoplastiline sündroom. Tümoom.
 • Tsingipuudus – punetus, ketendus huulte, silmade ümber, kõrvaäärtel. Sügelus. Esineb põhjamaistel tõugudel. Tüüpiline tõug husky.
 • Hot spot (märg ekseem) on tegelikult haigustunnus, mitte eraldiseisev haigus. Võib tekkida parasiidikahjustuse, allergia või mõne muu nahaprobleemi tagajärjel, kui loom kraabib või näkitseb ning  kahjustatud koht muutub põletikuliseks.
 • Stress ja erutus võib panna looma end rohkem sügama või lakkuma.
 • Igasugune nahakahjustus või -ärritus, mis on komplitseerunud bakterite või pärmseenete ülekasvuga.

Kuidas sügelust ravida?

 1. Esmalt tuleks teha selgeks, mis sügeluse põhjustaja ja võimalusel selle kõrvaldamine (parasiiditõrje, ebasobiva toidukomponendi menüüst kõrvaldamine, antibakteriaalne või seenevastane ravi jne.)
 2. Ravipesu sobiva šampooniga (niisutav, antibakteriaalne vms.)
 3. Naha vastupanuvõime tõstmine toidulisandite ja täpilahustega (A-, D- E- vitamiin, gammalinoleenhape, linoleenhape, eikosapentaeenhape, dokosaheksaeenhape)
 4. Atoopia puhul ei ole sügeluse põhjuse kõrvaldamine sageli võimalik. Sellisel juhul peab lisaks ravipesule ja naha vastupanuvõime tõstmisele kasutama sobivaid sügelust vähendavaid ravimeid vastavalt arsti ettekirjutusele.

Esmalt tuleks teha selgeks, mis sügeluse põhjustaja ja võimalusel selle kõrvaldamine (parasiiditõrje, ebasobiva toidukomponendi menüüst kõrvaldamine, antibakteriaalne või seenevastane ravi jne.)

Lemmik sügab ennastunustavalt?

Tule kliinikusse vastuvõtule ja aitame põhjuse välja selgitada! Registreeri visiit telefonil 6 413 110.