Tiina Toometi Loomakliinik

ninast sabaotsani...

Kasside alumiste kuseteede haigus (Feline Lower Urinary Tract Disease FLUTD) ei ole konkreetne haigus, vaid pigem on termin, millega kirjeldatakse mitmeid kassi kusepõie ja / või kusiti (alumiste kuseteede) haigusi.

Nende haiguste kliinilised tunnused on väga sarnased ja sageli on raske või isegi võimatu algüõhjus ilma lisauuringuteta kindlaks teha. On mitmeid erinevaid tekitajaid, mis põhjustavad alumiste kuuseteede haigestumist, aga esineb ka idiopaatilist tsüstiiti, kus algpõhjuse kindlakstegemine ei ole võimalik. See haigus sarnaneb üsna palju inimeste tsüstiidiga ja võib olla mõlemal juhul raskesti käsitletav.

Kliinilised sümptomid
Kassidel alumiste kuseteede probleemiga võib esineda üks või mitu sümptomit:

 • Düsuuria - see tähendab raskendatud või valulik urineerimine - kass võib pingutada pissimise ajal ja ka valu tõttu häälitseda.
 • Pollakisuuria – sagekusesus. Infektsioon põies/kusitis põhjustab ärritust ja urineerimine sageneb.
 • Hematuuria - see termin tähendab verd uriinis, mis võib juhtuda nii infektsioonide kui ka põletiku puhul. Veri uriinis võib olla mikroskoopiline (ainult mikroskoobi abi leitav) või tõsisemal juhul on uriin värvunud punaseks.
 • Periuuria tähendab urineerimist väljaspool kasti ebatavalistes või sobimatutes kohtades. Seda võib põhjustada valu, ärritus ja põletik põies või kusitis. Kassil kas pole aega, et minna liivakasti või õue või meenub talle, et eelmine kord oli kasti pissimine valus ja nii hakkabki ta kasti vältima.
 • Liigne lakkumine ja enda pesemine - valu ja ärritus põies ning kusitis nii suur, et mõned kassid võivad hakata end nö üle hooldama ja lakuvad lõputult kubet ja anaalpiirkonda. Selline tegevus võib olla nii intensiivne, et põhjustab karvade väljalangemist.
 • Käitumise muutused - mõnede kasside puhul avaldub haigus ainult käitumislike muutustega nagu loobumist oma kastist, agressiivsus või ärrituvus.
 • Stranguuria - kusiti ummistus, kassid pingutavad ja proovivad urineerida, kuid ei saa. See on peamiselt isaste kasside probleem, kuna nende kuseteed kitsamad ja pikemad. On tõsine olukord, mis vajab kohest loomaarstipoolset sekkumist.

Millistel kassidel on kõige suurem oht saada FLUTD?
FLUTDi haigestub arvatavasti umbes 1-3% kassidest, mistõttu on see üks sagedamini esinevatest kasside haigustest. Tabab kasse igas vanuses, sõltumata tõust ja soost, kuid rohkem on ohustatud:

 • Keskealised kassid
 • Kastreeritud kassid
 • Ülekaalulised kassid
 • Kassid, kellel on väike kehaline aktiivsus
 • Kassid, kellel puudub või on vähene juurdepääs õue
 • Kassid kes söövad kuiva toitu

FLUTDi põhjused
FLUTDi võivad põhjustada mitmed erinevad haigused. Mõned levinumad:

 • Urolitiaas - põiekivid. Kaks kõige levinumat kivitüüpi (koostise põhjal) on "magneesiumammooniumfosfaatkivi" ( "struviit") ja "kaltsiumoksalaatkivi". Need on kõige sagedasemad ja esinevad 80-90% juhtudest, kuid on ka teistsuguse koostisega kusekive. 10-15% FLUTDi juhtudest on põhjustatud kusekividest.
 • Bakteriaalsed nakkused - bakteriaalne tsüstiit. Bakteriaalne infektsiooni põies on paljudel loomadel kõige tavalisem alumiste kuseteede haiguste põhjus, kuid see on suhteliselt vähe levinud kassidel. Moodustab umbes 5-15% kõigist FLUTDi juhtudest. Bakteriaalset tsüstiiti kipub rohkem olema eakamatel kassidel.
 • Kusiti sulgus ehk obstruktsioon. Isaste kasside kusiti muutub läbimatuks. Kusiti lõpuosas kuhjuvad valgud, rakud, kristallid ja muud osised, mis üheskoos moodustavad kuseteid ummistava korgi. Ureetra obstruktsiooni võivad põhjustada ka väikesed põiekivid või raske lihaste spasm kusitis, mis võib tekkida raske põletiku või ärrituse pärast tõttu.
 • Anatoomilised defektid alumistes kuseteedes võib põhjustada FLUTDile iseloomulikke haigustunnused. Kusiti trauma puhul võib paranedes tekkida sidekoeline arm, mis võib oluliselt vähendada kusiti läbimõõtu.
 • Kasvajaid esineb harva, kuid siiski aeg –ajalt vanematel kassidel. Kõige sagedasem kuseteede kasvaja on kartsinoom.
 • Idiopaatiline tsüstiit - vaatamata hulgale hästi tuntud FLUTDi põhjustele,ei suudeta enamikul kassidel (ilmselt umbes 60-70%) konkreetset põhjust leida, ja nii jääb diagnoosiks "kasside idiopaatiline tsüstiit", mis tähendab põiepõletikku ilma teadaoleva põhjuseta.

Uuringud FLUTDi puhul
Kui kassil esinevad FLUTDi tunnused, aga eriti, kui sümptomid on püsivad ja tugevad või kui esineb rohkem kui üks episood, on oluline proovida tuvastada algpõhjus. Selleks teostatavad
uuringud:

 • Uriinianalüüs - uriiniproovi analüüsimine on oluline samm. Loomaarst võib saada uriiniproovi väga peene nõelaga otse põiest (tehnikat nimetakse "tsüstotsentees"). See on hea võimalus saada puhas uriiniproov, mis ei ole saastunud bakteritega mujalt. See on lihtne protseduur, mida kassid lasevad enamasti hõlpsasti teostada. Saadud proovi analüüsitakse mikroskoopiliselt, määratakse erikaal ja pH ning vajadusel tehakse bakterioloogiline uuring ning antibiogramm.
 • Röntgen - röntgen põiest ja ureetrast võib aidata kindlaks teha mitmeid haigusepõhjuseid. Teatud põiekive on lihtne ära tunda röntgenpildil, kuid mõningatel juhtudel peab kasutama kontrastainega röntgeni. Kontrastainet süstitakse kateetri kaudu põide. See aitab vaadata kusitit ja põit ja võib aidata diagnoosida teatud tüüpi põiekive, kusejuha ahenemist ja kasvajad. See on lihtne protseduur, kuid tehakse reeglina üldanesteesia all, et vältida ebamugavust kassil ja hoida teda röntgenvõtte sooritamise ajal liikumatuna.
 • Ultraheliuuring põiest aitab tuvastada põiekivied, põieseina paksenemist, kasvaja, hüüvised jne. Tsütotsentees tehakse enamasti ultraheli kontrolli all.
 • Biopsia - mõnikord kasvaja kahtluse puhul võib vaja minna biopsiat (koeproovi) kusepõieseinast. Seda tehakse operatsiooni käigus.

FLUTDi ravi
FLUTDi ravi sõltub algpõhjusest. Üldreegel on, et peaks suurendada veetarbimist ja motiveerima kassi rohkem jooma ja seega ka urineerima. Abiks võib olla kuivtoidu asemel märgtoidu (konserveeritud või pehmed pakid) pakkumine, joogivee maitsestamine, purskkaevu või voolava veega jooma julgustamine, liivakasti meeldivamaks muutmine ja stressi vähendamine. Tuleb võidelda ülekaaluga.

Kui põhjuseks on:

Bakteriaalne põiepõletik:
Bakteriaalne põiepõletik allub tavaliselt hästi antibakteriaalsele ravile. Antibiootikumi valik sõltub bakterite kultuurist ja nende tundlikkusest. Uriini analüüsitakse algul mikroskoopiliselt ja vajadusel bakteriloogiliselt laboris ning tehakse antibiogramm, mis nöitab, missugune antibiootikum on kõige sobivam. Kuna bakteriaalset põiepõletiku esineb kassidel suhteliselt vähe, siis antibiootikume tuleks kasutada ainult juhtudel, kui on olemas tugev kahtlus, et tegemist on bakteriaalse infektsiooniga , mis peaks olema ka kinnitatud labori uuringutega.


Urolitiaas (põiekivid)
Kuskivid eemaldatakse põiest enamasti operatsiooniga. Teatud tüüpi kivide puhul (struviidid) võib loomaarstiga konsulteerides proovida dieedi muutust kassil. Ravitoidud, mis on saadaval loomakliinikutes muudavad uriini koostist ja suurendavad veetarbimist nii, et see aitab lahustada olemasolevaid kive ja/või vältida haigestumise kordumist. Teisi kive (kaltsiumoksalaadid) ei saa lahustada ja need tuleb eemaldama operatsiooni käigus. Eridieet on vajalik ka peale operatsiooni, et vältida edaspidiseid põletikke. Pehme toiduga toitmine ja veetarbimise suurendamine toidavad sama eesmärki – vältida haiguse kordumist.

Kusiti ummistus
Kusiti sulgus on hädaolukord. Ummistunud kusiti võib põhjustada kassil ägeda neerupuudulikkuse juba 2-3 päeva jooksul, õlitäitunud põis võib lõhkeda ja tekitada kõhukelmepõletiku. Seetõttu on kiire ummistuse kõrvaldamine ülioluline.
Ureetra korgid (või ureetra kivid) eemaldatakse üldanesteesia all. Esiteks on see valulik protseduur ja teiseks võib ilma anesteesiata ummistuse eemaldamisel kusitit vigastada. Sageli kaasneb kusitis üsna tugev põletik, mis võib põhjustada turset ning ka kusitivalendiku lihaste spasmi. Need omakorda põhjustavad urineerimisraskusi, ja mõned kassid vajavad statsionaarset järelevalvet. Olenevalt olukorrast võib patsient vajada ka vedelikteraapiat ja mõnedeks päevadeks uriinikateetrit. Oluline on leevendada valu, vähendada turse ja likvideerida spasmid.
Selleks, et aidata vältida ureetra korgid kordumist, sööta kassile pehmet toitu (konservid, pehmed pakid)ja katsuda igati suurendada veetarbimist ja urineerimist. Ureetrakorgis sageli esinevad struviidi kristallid (magneesiumammooniumfosfaat), mis alati ei pruugi tekitada ummistust võivad selle tekkele siiski kaasa aidata. Spetsiaalse dieediga saab vähendada kristallide moodustumise riski. Paljudel juhtudel põhjustab kusiti ummistust aga idipaatiline tsüstiit, mis vajab omakorda käsitlemist.

Kusiti ahenemine (striktuur)
Kui kusiti on kitsenenud ning takistab normaalset urineerimist või on oht, et see progresseerub, siis on probleemi lahendamiseks tavaliselt vaja operatsiooni. Operatsiooni edu sõltub striktuuri tugevusest ja selle asukohast.

Kasside idiopaatiline tsüstiit (FIC)
FICi ravimine ja kontrollimine on üsna keeruline, kuna algpõhjus on tegelikult teadmata. Sellistel juhtdel tuleb ka kindlasti suurendama veetarbivust ja vähendama keskkonna stressi, kontrollima kassi kehakaalu.

Kusepõiekasvaja
Õnneks esineb põiekasvajad kassidel harva. Kartsinoom on kõige levinum kasvaja ja esineb peamiselt vanematel kassidel. Kahjuks on sageli selleks ajaks, kui kliinilised nähud ilmnevad, kasvaja kirurgiline eemaldamine on juba võimatu.
Keemiaravi võib olla abiks, et vähendada kasvaja suurust ja parandada kassi elukvaliteeti ning paljudel juhtudel vajalik kasutada mittesteroidseid põletikuvastased ravimid (NSAID) nagu näiteks meloksikaam. Kassid taluvad need ravimeid enamasti hästi ning on selgunud, et peale põletikuvastase toime on neil ka mõningate kasvajate suhtes vähivastane toime. Kartsinoom on üks nendest kasvajatest, mis sageli allub NSAID ravile.

Valuvaigistite kasutamine on näidustatud paljude FLUTD seisundite puhul, sest enamasti kaasneb nendega valu, ehkki kass seda sageli välja ei näita ja omaniku ei pruugi kassi käitumisest osata ka seda järeldada.

 

Tiina Toometi Kliinik    |     Sõle 3, Tallinn, 10614     |     E-post: info@toometikliinik.ee